Primăria Sectorului 2 lansează „Luna Vecinilor”


Primăria Sectorului 2 dă startul pentru „Luna Vecinilor” în acest weekend, în Piața Italiană din proximitatea Liceului „Spiru Haret”, a anunțat primarul Rareș Hopincă.
Evenimentul reprezintă o serie de manifestări menite să reconstruiască micro-comunitățile locale din cartiere, a precizat Hopincă pentru București FM.
„Înseamnă, în primul rând, o revenire la conceptul și ideea de comunitate. Am decis, împreună cu colegii, să începem o serie de manifestări, reunite, generic, sub titlul de Luna Vecinilor, pentru a avea mai multe tipuri de evenimente, în mai multe comunități”, a declarat primarul Sectorului 2.
Primăria Sectorului 2 a refăcut zona din centrul orașului, în proximitatea Colegiului Spiru Haret, a comunicat Hopincă.
Luna Vecinilor va include închiderea câte o zi, în weekend-uri, a câte unei străzi sau a unei piațete, activități pentru copii și sport în stradă, a precizat edilul.
Societatea civilă, micile afaceri locale și cluburile sportive din Sectorul 2 sunt invitate să participe la evenimente, a anunțat Hopincă.
„Vorbim despre activități pentru copii, despre sport în stradă, o serie întreagă de evenimente pe care noi să le susținem, fără a fi nevoie să implicăm mari resurse financiare, dar care să aibă, totuși, impact, în comunitatea locală”, a declarat primarul Sectorului 2.
Acolo unde evenimentele vor funcționa și oamenii își vor dori, Primăria Sectorului 2 va continua inițiativa pe termen lung, a precizat Rareș Hopincă.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.