Utile

Primăria Sectorului 1 a autorizat al doilea acces rutier Greenfield

2 min de citit

Primăria Sectorului 1 a emis autorizația de construire pentru obiectivul „Acces 2″ în cartierul Greenfield, a anunțat instituția pe 17 iunie 2026.

Noul acces va asigura legătura dintre Aleea Teișani și Șoseaua de Centură a Municipiului București, pe sub Podul Hobanat, a precizat primăria.

Proiectul prevede construirea unui drum cu o lungime de 217 metri și o lățime a carosabilului de 7 metri, trotuare pe ambele părți, benzi de viraj și realizarea unei traversări peste calea ferată. Lucrările vor fi realizate și finanțate integral de dezvoltator, a comunicat Primăria Sectorului 1.

Condiționarea autorizațiilor de construire

Începând cu anul 2025, Primăria Sectorului 1 a condiționat emiterea autorizațiilor de construire pentru noi unități locative în cartierul Greenfield de existența celor trei căi de acces prevăzute prin documentațiile de urbanism aprobate, a anunțat instituția.

Primăria Sectorului 1 a stabilit că recepția construcțiilor realizate în baza unor autorizații de construire emise anterior va putea fi efectuată doar după asigurarea acestor drumuri de acces.

Reglementarea prin PUZ

Cele trei accese au fost reglementate prin Planul Urbanistic Zonal aprobat prin Hotărârea Consiliului General al Municipiului București nr. 705/18.12.2019.

Documentul stabilește condițiile de dezvoltare urbană a zonei și infrastructura necesară pentru susținerea acesteia.

Solicitările locuitorilor

Peste 7.000 de locuitori din Greenfield au început în 2019-2020 demersurile pentru deschiderea unei a doua căi de acces către și din cartier.

Locuitorii au solicitat deschiderea pentru circulația publică a drumului prin Pădurea Băneasa, cunoscut ca Vadul Moldovei.

Drumul Vadul Moldovei ar asigura o legătură directă între Cartierul Greenfield și București, nu prin Șoseaua de Centură, așa cum va asigura noua cale de acces autorizată de Primăria Sectorului 1.

În anul 2020, Primăria Sectorului 1 și Primăria Municipiului București au început demersuri pentru preluarea în administrare a porțiunii de drum care se află în domeniul forestier și amenajarea Vadului Moldovei ca drum de utilitate publică. După septembrie 2020, demersurile au fost stopate, a comunicat Primăria Sectorului 1.

Citește și