Evenimente

Primăria Capitalei va prelua în administrație Pasajul Basarab, la 14 ani de la inaugurare

Pasajul Basarab va fi în sfârșit preluat oficial de către Municipalitate, datorită semnării unui acord cu constructorul, ceea ce va permite intervenții legale pentru întreținere, curățenie și reparații. Această informație a fost anunțată luni de primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu.

„Pasajul Basarab – după 14 ani, deblocăm recepţia finală. Am semnat un acord cu constructorul care permite, în sfârşit, preluarea oficială de către Primărie. Asta înseamnă că putem interveni legal pentru întreţinere, curăţenie şi reparaţii”, a declarat Stelian Bujduveanu pe pagina sa de Facebook.

Primarul a subliniat că urmează o serie de lucrări esențiale, printre care refacerea betonului și a rosturilor de dilatație, înlocuirea aparatelor de reazem, asfaltarea pasajului și a rampelor, curățarea și vopsirea elementelor metalice, precum și modernizarea sistemului de drenaj. „Pasajul a fost expertizat recent. Ştim ce e de făcut şi începem”, a adăugat el.

Pasajul Basarab a fost deschis circulației în anul 2011, când s-au finalizat parțial lucrările și s-au efectuat testele de rezistență, însă recepția finală nu a fost realizată din cauza unor lucrări adiacente care nu erau complet finalizate la momentul inaugurării.

Primăria Capitalei a atribuit contractul pentru proiectarea și execuția pasajului în anul 2006, pe vremea când primar general era Adriean Videanu. Firmele câștigătoare au fost ASTALDI SpA (Italia) și FCC CONSTRUCCION S.A, iar termenul de execuție era de 28 de luni. Pasajul ar fi trebuit să fie finalizat în toamna lui 2009, cu un buget de 471.634.475 de lei, TVA inclus. Lucrările au început în 2007, însă au întâmpinat numeroase dificultăți, șantierul fiind adesea blocat din cauza problemelor legate de exproprieri și a necesității de a executa lucrări neprevăzute inițial.

Când primarul general Sorin Oprescu a preluat mandatul în 2008, lucrările erau deja întârziate cu 18 luni. Oprescu a propus declararea pasajului de utilitate publică, ceea ce a ajutat la deblocarea problemelor legate de exproprieri. Pasajul a fost inaugurat de Sorin Oprescu pe 18 iunie 2011.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și