⏱ 1 min de citit
Primăria Municipiului București (PMB) pregătește un program pentru refacerea clădirilor degradate din centrul orașului și un mecanism de susținere a curățării clădirilor de graffiti, care urmează să fie supus votului Consiliului General al Municipiului București (CGMB), a declarat viceprimarul Capitalei Horia Constantinescu la conferința Focus București.
Constantinescu a precizat că PMB lucrează în această perioadă la înființarea Organizației de Management al Destinației București (OMD), împreună cu partenerii din industria turistică. Organizația va elabora o strategie pentru promovarea și valorificarea potențialului turistic al Capitalei, a adăugat viceprimarul.
Viceprimarul a declarat că Bucureștiul este redescoperit de turiști, investitori și locuitorii săi. Mediul privat investește în clădiri, hoteluri și restaurante în zonele istorice ale orașului, a precizat Constantinescu.
Constantinescu a afirmat că Bucureștiul nu poate merge mai departe ignorând patrimoniul care îi dă identitate. Strategia pentru turism presupune o colaborare reală între administrație și mediul privat, a adăugat viceprimarul.