Utile

Primăria București explică capturarea peștilor din Herăstrău

2 min de citit

Primăria Municipiului București (PMB) a clarificat situația după apariția unor imagini care surprind capturarea peștilor din Lacul Herăstrău cu ajutorul plaselor și transportarea acestora în bărci. Lacul Herăstrău este situat în Sectorul 1 al Bucureștiului (primar George Tuță), iar responsabilitatea de sector pentru această zonă aparține administrației Sectorului 1, deși PMB coordonează proiecte de interes municipal.

Operațiunea este realizată de societatea care deține concesiunea lacului pentru activități de piscicultură încă din anul 2000, a precizat municipalitatea. Firma introduce pești în lac, îi crește, iar ulterior îi extrage pentru comercializare.

Acordul inițial a fost încheiat pentru o perioadă de 25 de ani, însă a fost prelungit de două ori în timpul mandatului fostului primar Sorin Oprescu, astfel că rămâne valabil până în 2036, au comunicat reprezentanții PMB. Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București încasează anual 10.000 de dolari, echivalentul a aproximativ 833 de dolari pe lună, la care se adaugă o cotă din profit de 258.328 de lei.

Operațiunile de capturare a peștilor au loc în contextul lucrărilor de golire a Lacului Herăstrău, demarate pentru consolidarea malurilor și decolmatarea acumulării. Autoritățile estimează că vor fi îndepărtate peste 20.000 de tone de material acumulat în ultimele decenii.

Lucrările aflate în desfășurare reprezintă prima etapă a unui amplu proiect de modernizare a parcului, care va include ulterior reabilitarea aleilor, a iluminatului public, regenerarea spațiilor verzi și amenajarea unor piste pentru alergare și ciclism, a anunțat Primăria.

Citește și