Utile

Primăria București a demarat tratamente de deratizare în parcuri

2 min de citit

Compania Municipală Eco Igienizare a demarat tratamentele de deratizare în toate parcurile, pe spațiile verzi și aliniamentele stradale de pe teritoriul Municipiului București, a anunțat instituția.

Activitatea de combatere a șobolanilor a fost începută și pe terenurile aferente blocurilor (asociații de proprietari/locatari), precum și pe spațiile verzi din perimetrul căminelor studențești, căminelor de elevi, locuințelor șociale sau parcărilor de reședință, a precizat Compania Municipală Eco Igienizare.

Tratamentele de deratizare pe spațiile exterioare se realizează prin amplasarea de stații de intoxicare de tip PVC, care conțin produsul raticid RACUMIN EXPERT, a comunicat compania. Raticidele utilizate sunt avizate de Ministerul Sănătății prin Comisia Națională pentru Produse Biocide.

Programul Unitar de Acțiune pentru anul 2026 prevede 3 tratamente de deratizare pentru spațiile deschise din domeniul public și privat al Primăriei Municipiului București (parcuri, spații verzi, aliniamente stradale, scuaruri) și 4 tratamente de deratizare pentru terenurile aferente imobilelor de tip condominium, care aparțin asociațiilor de proprietari/locatari, cămine studențești, cămine de elevi, locuințe sociale, parcări de reședință, a precizat instituția.

Lucrătorii Companiei Municipale Eco Igienizare vor înlocui toate stațiile vechi și deteriorate și vor monta stațiile PVC noi care conțin raticid, cu scopul de a combate înmulțirea șobolanilor și a reduce populația de rozătoare, a anunțat compania.

Sesizările și reclamațiile pot fi transmise prin intermediul paginii ADIDDD la adresa https://adiddd.ro/reclamatii/, a comunicat Compania Municipală Eco Igienizare.

Citește și