⏱ 1 min de citit
Preînscrierea copiilor care frecventează deja grădinița a început în București pentru anul școlar 2026-2027.
Perioada oficială de înscriere pentru copiii care urmează să meargă pentru prima dată la grădiniță începând din toamnă este programată între 25 și 29 mai, au comunicat reprezentanții sistemului de educație.
Reprezentanții din sistemul de educație recomandă părinților să se informeze din timp cu privire la documentele necesare și la calendarul afișat de fiecare unitate de învățământ.
Cadrele didactice recomandă ca copiii să fie pregătiți prin discuții pozitive despre activitățile și mediul din grădiniță, pentru ca noul început să fie perceput ca o experiență sigură și prietenoasă, au precizat specialiștii în educație timpurie.
Copiii care au împlinit vârsta de trei ani și au frecventat creșa pot continua la grupa mică de grădiniță, în limita locurilor disponibile și la solicitarea părinților, în cazul unităților care au și grupe antepreșcolare.