Utile

Poliția Locală Sector 1 a identificat 11 persoane pentru deșeuri abandonate

1 min de citit

Poliția Locală a Sectorului 1 a desfășurat pe 11 mai 2026 controale pe Bulevardul Ion Mihalache, străzile adiacente acestuia și strada Gării de Nord. 20 de polițiști locali au verificat abandonul ilegal de deșeuri, ocuparea abuzivă a domeniului public, dispozitivele pentru rezervarea ilegală a locurilor de parcare și terenurile insalubre, a comunicat Primăria Sectorului 1.

Polițiștii locali au identificat 11 persoane responsabile pentru abandonul ilegal de gunoaie. Acestea urmează să fie sancționate după parcurgerea etapelor procedurale obligatorii: citare la sediul poliției, clarificarea situației și luarea măsurilor prevăzute de lege, a precizat instituția. Sancțiunile pentru astfel de fapte sunt cuprinse între 2.000 și 5.000 de lei.

Polițiștii au verificat terenurile insalubre lăsate în paragină. Pentru fiecare teren va fi identificat proprietarul, care va fi citat și somat să salubrizeze terenul pe care îl deține. În caz de neconformare, proprietarul va fi sancționat, a anunțat Primăria Sectorului 1.

Polițiștii locali au verificat dacă pe străzile controlate există amplasate dispozitive pentru rezervarea ilegală a locurilor de parcare.

Citește și