Utile

Poliția Locală a amendat 400 de autoutilitare fără autorizație

1 min de citit

Poliția Locală a Municipiului București a verificat în ultima lună aproape 400 de autoutilitare și a aplicat amenzi în valoare de peste 460.000 de lei pentru circulația fără autorizație în zone cu restricții, a anunțat instituția pe 26 mai 2026 pe pagina oficială de Facebook.

Autoutilitarele verificate includ camioane, basculante, cife, balastiere, mașini de gunoi sau platforme de aprovizionare. Toate vehiculele de acest tip trebuie să dețină autorizație de la Direcția Transporturi din cadrul Primăriei Municipiului București pentru acces în zonele unde există restricții de circulație, a precizat Poliția Locală.

Marți, 25 mai 2026, Poliția Locală a desfășurat controale tematice în Sectorul 3, în zonele Titan, Nicolae Grigorescu, Constantin Brâncuși și Camil Ressu. Șoferii au fost opriți în trafic și verificați în aplicație, a comunicat sursa citată.

Conducătorii auto care nu au deținut autorizație de circulație au primit amenzi între 4.000 și 5.000 de lei, a precizat Poliția Locală.

Citește și