⏱ 1 min de citit
Premierul Ilie Bolojan a propus partidelor parlamentare și președintelui Nicușor Dan un pact național pentru susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, a anunțat sâmbătă, 21 iunie 2026.
Bolojan a precizat că există două variante de guvern minoritar: unul format de PSD cu partidele care vor dori să facă parte din acest guvern și unul format din PNL, USR și UDMR.
Premierul a declarat că în urma deciziei Congresului PNL de a nu susține un guvern în care nu se regăsește PNL, formațiunea propune un pact național pentru susținerea guvernului minoritar PNL-USR-UDMR.
Propunerea a fost formulată după ce PSD a retras sprijinul politic pentru cabinetul Bolojan pe 20 aprilie 2026, iar conducerea extinsă PNL a decis pe 21 aprilie să nu mai facă coaliție cu PSD.
Guvernul Bolojan funcționează în prezent în formulă interimară, după ce miniștrii PSD și-au depus demisiile pe 23 aprilie 2026.