⏱ 2 min de citit
Primăria Municipiului București a semnat un contract cu Ordinul Arhitecților din România pentru organizarea unui concurs internațional de soluții privind reamenajarea Bulevardului Magheru, a anunțat primarul general Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook.
OAR va defini, împreună cu PMB, temele pentru soluții. Vor fi organizate dezbateri publice, iar soluția câștigătoare va fi aleasă de un panel de specialiști format din urbaniști, arhitecți și peisagiști, a precizat Ciucu.
Primarul a descris bulevardul actual ca „un simplu culoar de tranzit, zgomotos, cu aer rău, poluat” și a afirmat că Magheru a pierdut poziții în clasamentul arterelor comerciale din lume.
„Magheru nu mai este atractiv astăzi. Nu atrage viață comercială, nici culturală, nu e plăcut, nu este verde, ci, mai degrabă, ne agresează și vizual, și auditiv și olfactiv”, a declarat Ciucu.
PMB va organiza și alte concursuri de soluții, inclusiv pentru zona Palatului Regal, a anunțat primarul. Un Plan Urbanistic Zonal pentru acea zonă va fi realizat tot pe baza unui concurs de soluții.
„În viziunea mea, Calea Victoriei, în dreptul Palatului, trebuie să fie pietonală, traficul trebuie mutat în subteran, dar soluțiile vor reieși în urma competiției internaționale”, a adăugat Ciucu.
Primarul a precizat că lansarea concursurilor a devenit posibilă după aprobarea bugetului PMB, la jumătatea anului.