Utile

PMB a scos la licitație modernizarea Bd. Dimitrie Pompeiu

2 min de citit

Primăria Municipiului București (PMB) a scos la licitație lucrările de supralărgire și modernizare a Bulevardului Dimitrie Pompeiu, a anunțat primarul general Ciprian Ciucu. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 28 iulie 2026, ora 15:00.

Contractul are o valoare totală estimată de 256.418.082 de lei și cuprinde servicii de proiectare, asistență tehnică și lucrări de execuție. Criteriul de atribuire este cel mai bun raport calitate-preț.

Câștigătorul licitației va avea la dispoziție 26 de luni de la emiterea ordinului de începere pentru finalizarea lucrărilor, a precizat PMB.

Lucrările vizează lărgirea bulevardului, cu amenajarea a două benzi de circulație pe sens, spații verzi, piste de biciclete și trotuare extinse, a comunicat primăria.

Proiectul include extinderea infrastructurii de tramvai până pe Bulevardul Barbu Văcărescu, astfel încât liniile 16 și 36 vor fi conectate cu linia 5. Peste această extindere va fi construită o pasarelă pietonală.

Lucrările prevăd realizarea unui drum de legătură între Șoseaua Pipera–Bulevardul Dimitrie Pompeiu și Strada Fabrica de Glucoză, precum și amenajarea unei parcări de tip park & ride.

Ciprian Ciucu a declarat: „Dimitrie Pompeiu se află într-o zonă încremenită în timp și trafic. Se va transforma dintr-o stradă îngustă și sufocată de mașini, cu o bandă pe sens și trotuare sparte, degradate, într-o șosea modernă.”

Primarul general a precizat că acest proiect, alături de Prelungirea Ghencea, se află în topul celor trei proiecte prioritare pe care le-a asumat.

Citește și