⏱ 2 min de citit
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu a activat luni Planul Roșu de intervenție în urma unui accident rutier pe DN 1, la ieșirea din localitatea Avrig spre Bradu, în care au fost implicate patru autoturisme și 15 persoane.
Dintre cele 15 persoane implicate, șase sunt minori și șapte adulți, a comunicat ISU Sibiu. Trei persoane au fost transportate la Centrul de Primiri Urgențe Luther Sibiu: un minor de 8 ani cu traumatism cranio-cerebral și multiple contuzii, o minoră de 2 ani cu escoriații și contuzie la picior și mama acesteia, în vârstă de 33 de ani, care a suferit un atac de panică.
Celelalte persoane implicate în accident au refuzat transportul la spital, a precizat ISU Sibiu.
La locul accidentului au fost mobilizate inițial două echipaje SMURD, dintre care unul cu medic, o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean, o autospecială de stingere și o autospecială de primă intervenție. Forțele de intervenție au fost suplimentate cu încă o ambulanță SMURD și o autospecială pentru transport personal și victime multiple.
Traficul rutier a fost blocat complet pe DN 1 în zona accidentului. La finalul operațiunilor de salvare, Planul Roșu de intervenție a fost dezactivat, a anunțat ISU Sibiu.