Utile

Obiectiv îndeplinit, asumat încă de la începerea lucrărilor la Obiectivul 3 – Magistrala II SUD!

Proiectul de modernizare a rețelei de termoficare avansează cu succes, având în vedere că a fost realizată proba de presiune pentru ultima porțiune de peste 250 de metri de conductă nouă. Această etapă marchează finalizarea lucrărilor la un tronson de magistrală de termoficare ce se întinde pe 3,6 km.

Conform angajamentelor asumate, înainte de debutul sezonului rece, echipa Companiei Municipale Energetica Servicii București se pregătește să pună în funcțiune magistrala de termoficare, care va asigura distribuția energiei termice în zonele Iancului, Mihai Bravu, Bucur Obor și Ștefan cel Mare.

Lucrările continuă la acest obiectiv, ce are o lungime totală de 9 km, implicând înlocuirea conductelor de dimensiuni mai mici și racorduri în Punctele Termice din zonele Mihai Bravu, Str. Chiristigiilor, Str. Ziduri Moși și Str. Vaselor.

Execuția lucrărilor se va desfășura în perioada următoare fără a afecta distribuția agentului termic. Pe toată durata activității, vor fi montate conducte provizorii, asigurând astfel furnizarea apei calde și a căldurii către consumatori.

Modernizarea acestui obiectiv al rețelei de termoficare va aduce beneficii pentru peste 9.300 de consumatori, incluzând 5.100 de apartamente racordate la sistemul de distribuție a energiei termice.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Compania Municipală Energetica Servicii București și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și