O sută de unități de învățământ din capitală vor avea programul „Școală după școală” din septembrie


Un număr de 101 şcoli din capitală au obținut avizul necesar pentru a implementa activități în cadrul programului „Şcoală după Şcoală” în anul şcolar 2025-2026, conform unui document publicat de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB).
În cadrul învăţământului primar, programul SDS include o varietate de activități menite să sprijine elevii în procesul educaţional, dar și activități recreative și creative, cum ar fi:
În ceea ce priveşte învăţământul secundar, programul este structurat pe trei direcţii principale:
Activitățile se pot desfășura fie înainte, fie după orele de curs obligatorii, în funcție de nevoile unității și ale elevilor. Este important de menționat că grupele nu pot depăși 12 elevi, conform reglementărilor Ministerului Educaţiei.
Lista completă a celor 101 şcoli avizate poate fi consultată pe site-ul ISMB.
Înscrierea în programul „Şcoala după Şcoală” se poate realiza:
Fiecare unitate de învăţământ are responsabilitatea de a stabili şi comunica public perioada de înscriere, iar părinţii sunt sfătuiţi să se informeze direct la şcoala respectivă.
Documentele necesare pentru dosarul de înscriere includ:
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul g4media.ro și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.