Utile

Nicușor Dan: Partidele să vină cu o majoritate de guvernare

1 min de citit

Președintele Nicușor Dan a declarat că așteaptă ca partidele să prezinte o majoritate de guvernare, după consultările publice desfășurate cu două zile în urmă.

„Eu cred că suntem toți oameni serioși și în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile am avut niște declarații politice. Dacă punem cap la cap, în mod logic, acele declarații politice, rezultă de acolo cel puțin o soluție”, a precizat Nicușor Dan.

Șeful statului a adăugat că în declarațiile publice ale partidelor a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvernare.

„Eu aștept ca partidele să vină cu o majoritate”, a comunicat președintele.

Declarațiile au fost făcute în contextul consultărilor pentru formarea unui nou guvern, după ieșirea PSD din coaliția de guvernare pe 23 aprilie 2026.

Citește și