Utile

Muzeul Hărților organizează Noaptea Muzeelor pe 23 mai

2 min de citit

Muzeul Hărților organizează sâmbătă, 23 mai, tururi ghidate, expoziții de artă contemporană și un DJ set în grădină, între orele 12:00 și 23:00, cu ocazia Nopții Muzeelor, a comunicat instituția muzeală.

Publicul va putea vizita colecția de hărți vechi și gravuri, precum și experiențele interactive dedicate publicului tânăr: puzzle-uri cu harta României și a Europei, aplicația AR „Călătoria Novei”/„Nova’s Quest”, brošurile „Explorator prin muzeu” (8+) și „Călători în lumea apelor” (12+), ce propun trasee, activități și jocuri, a precizat muzeul.

La parter va fi expus cel mai recent proiect al artistului Miluță Flueraș — „700 de Milioane de Puncte: Cartografia Invizibilă a României”, în care măsurătorile geodezice și arhiva tehnică de date devin lucrări de artă. Coordonatele digitale și măsurătorile din teren sunt transformate în hărți luminoase, trasee fluide și „portrete” inedite ale orașelor românești, animate cu ajutorul realității augmentate, prin aplicația Artivive.

Programul evenimentelor

Expunerea permanentă va fi deschisă între orele 12:00 și 22:00. Expoziția temporară „700 de Milioane de Puncte: Cartografia Invizibilă a României”, cu artistul Miluță Flueraș și curatoarea Despina Hașegan, va fi deschisă între 12:00 și 23:00.

Tururile ghidate în grădină cu Cătălina Bolozan vor avea loc la orele 18:00 și 19:00.

DJ set-ul în grădină, în parteneriat cu Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România, va fi organizat între orele 19:30 și 22:00.

Accesul este liber. Ultima intrare va fi la ora 22:30. Duminică muzeul va fi închis.

Citește și