Ministrul Muncii sugerează un prag mai ridicat pentru plata CASS de către pensionari


Florin Manole, ministrul Muncii, a afirmat în cadrul emisiunii Jurnalul de Seară de la că limita stabilită pentru plata contribuției de asigurări sociale de sănătate (CASS) în cazul pensionarilor ar fi trebuit să fie crescută, astfel încât un număr mai mare de persoane să fie scutite de această obligație.
„Cred că în 2026 da, dar oricum măsura este temporară. Măsura ar trebui să se încheie, inclusiv din actul normativ care o instituie. Pragul trebuia să fie mai sus, trebuia să fie la 4.000 lei și asta ar fi ajutat puțin peste 790.000 de pensionari să nu plătească niciun leu”, a explicat ministrul.
Ministrul a subliniat că obligația pensionarilor de a achita CASS peste un anumit prag nu este o măsură permanentă, ci este reglementată prin lege cu un termen clar: „La sfârșitul lui 2027 trebuie să dispară conform normei, pentru că norma a fost instituită cu caracter temporar”.
În viziunea lui Florin Manole, există două opțiuni de acțiune: pe de o parte, creșterea pragului de la care pensionarii sunt datori să plătească CASS, iar pe de altă parte, reducerea duratei de aplicare a acestei măsuri.
„Cred că am putea să ne gândim, și asta e totuși un drept, să avem ca politicieni, opinii. Pe de o parte, să creștem acest prag și să îi scutim de CASS și pe cei între 3 și 4.000 lei. Pe de altă parte, să facem tot posibilul să scurtăm acest termen”, a declarat el.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.