Utile

Ministrul Energiei avertizează asupra riscurilor dependenței energetice

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a subliniat, vineri seară, importanța adoptării unor măsuri urgente pentru a reduce prețul energiei în România, avertizând că, în lipsa acestor acțiuni, țara ar putea deveni dependentă energetic de alte state.

În cadrul unei intervenții la B1 TV, Ivan a explicat că România achiziționează 22% din energia consumată de pe piețele externe, la prețuri considerabil mai mari. “România, din exportator de energie, s-a transformat în importator și astăzi cumpărăm aproximativ 22% din energia pe care o consumăm de pe piețe externe la un preț foarte mare”, a declarat el.

Întrebat dacă această situație ar justifica convocarea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), ministrul a răspuns afirmativ, subliniind că, pe lângă povara suplimentară pe care o resimt cetățenii, există riscul de a deveni și mai dependenți energetic. “Dacă nu vom lua măsuri urgente pentru a reduce prețul, riscăm să fim și mai dependenți energetic de alte state, iar oprirea centralelor pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia va duce la o creștere și mai mare a prețului”, a explicat Ivan.

De asemenea, el a menționat că România a scos din producție 7000 de megawați din capacitățile instalate, înlocuind doar 1200 de megawați, ceea ce nu este suficient pentru a satisface cererea națională de energie. “Noi ca țară ne-am asumat că până în 2025 vom pune în funcțiune patru parcuri fotovoltaice foarte mari și vom construi încă două centrale pe gaz de 1100 de megawați. Aceste proiecte sunt, însă, doar pe hârtie”, a adăugat ministrul.

Ivan a subliniat că este esențial să informeze președintele României și ceilalți membri ai CSAT despre aceste probleme, având în vedere complexitatea situației actuale. “Este o situație extrem de complicată, în care căutăm soluții, dar am putea să preîntâmpinăm aceste probleme. Dacă nu vom lua măsuri de urgență, în special în ceea ce privește centralele pe gaz și echilibrul pieței de energie, vom continua să ne confruntăm cu dificultăți”, a concluzionat el.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul g4media.ro și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și