⏱ 1 min de citit
Ministrul Sănătății Alexandru Rogobete și ministrul Finanțelor Alexandru Nazare vor merge săptămâna viitoare în Statele Unite pentru a începe negocierile cu compania Pfizer, în urma procesului pierdut privind achiziția vaccinurilor anti-COVID, a declarat premierul Ilie Bolojan.
România a fost condamnată de un tribunal din Bruxelles să plătească un sold restant de 600 de milioane de euro către grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech pentru vaccinurile anti-COVID comandate. Decizia este în primă instanță.
Premierul a precizat că România va solicita sprijinul Comisiei Europene în acest demers. Guvernul caută o soluție fie pentru plata eșalonată a sumei datorate, fie pentru compensarea acesteia prin medicamente.
În același dosar, Polonia a fost condamnată să plătească 1,3 miliarde de euro către Pfizer/BioNTech.