Utile

Miniștrii Sănătății și Finanțelor negociază cu Pfizer în SUA

1 min de citit

Ministrul Sănătății Alexandru Rogobete și ministrul Finanțelor Alexandru Nazare vor merge săptămâna viitoare în Statele Unite pentru a începe negocierile cu compania Pfizer, în urma procesului pierdut privind achiziția vaccinurilor anti-COVID, a declarat premierul Ilie Bolojan.

România a fost condamnată de un tribunal din Bruxelles să plătească un sold restant de 600 de milioane de euro către grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech pentru vaccinurile anti-COVID comandate. Decizia este în primă instanță.

Premierul a precizat că România va solicita sprijinul Comisiei Europene în acest demers. Guvernul caută o soluție fie pentru plata eșalonată a sumei datorate, fie pentru compensarea acesteia prin medicamente.

În același dosar, Polonia a fost condamnată să plătească 1,3 miliarde de euro către Pfizer/BioNTech.

Citește și