⏱ 1 min de citit
Metrorex a anunțat că patru trenuri de metrou au fost curățate de graffiti și reintroduse în circulație. Compania face apel la călători să sesizeze personalul dacă observă acte de vandalism în stațiile sau garniturile de metrou.
Operațiunea de curățare a vizat patru garnituri care fuseseră vandalizate cu inscripții. Trenurile au fost scoase temporar din circulație pentru a fi restaurate, apoi au revenit pe liniile de metrou din București.
Metrorex solicită călătorilor să raporteze imediat personalului din stații orice tentativă de vandalism sau deteriorare a bunurilor companiei. Sesizările pot fi făcute direct la ghișeele de informare sau la agenții de pază din stații.
Compania nu a precizat liniile pe care circulau trenurile vandalizate, nici data exactă la care au fost reintroduse în circulație după curățare.