Utile

Locuitorii străzii Mircești cer asfaltare și reducerea vitezei STB

2 min de citit

Locuitorii de pe strada Mircești au solicitat Primăriei Generale a Municipiului București (PMB) reabilitarea și asfaltarea arterei, invocând vibrații care le afectează structura de rezistență a locuințelor.

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că, în colaborare cu Primăria Sectorului 1 (condusă de George Tuță), vor fi luate măsuri pentru reabilitarea străzii Mircești, precum și pentru reducerea vitezei de circulație și a traficului pe timpul nopții.

Locuitorii cer reducerea vitezei de circulație a mijloacelor de transport ale Societății de Transport București (STB) sub 30 de kilometri pe oră, pentru a reduce vibrațiile.

Locuitorii de pe strada Mircești susțin că postul fix de poliție locală de la ieșirea din pasajul pe sub calea ferată de la Podul Constanța și intrarea pe strada Carpați nu ar interzice virajul la dreapta pe strada Carpați pe timpul nopții.

Traficul din zona Podului Constanța — situat la intersecția bulevardului Ion Mihalache cu Calea Griviței, Șoseaua Chitilei și bulevardul Bucureștii Noi — este restricționat din august 2024, ca urmare a lucrărilor la Magistrala M6 de metrou.

Toate autovehiculele care vin dinspre Străulești, Bucureștii Noi, Dămăroaia și Șoseaua Chitilei către Calea Griviței și bulevardul Ion Mihalache sunt direcționate să vireze dreapta pe strada Carpați, apoi stânga pe strada Mircești, pentru a ajunge din nou în Calea Griviței.

Străzile Clăbucet, Soveja și Puțul lui Crăciun au preluat o parte importantă din traficul deviat de pe bulevardele Ion Mihalache și Calea Griviței, în direcția Șoseaua Chitilei, Bucureștii Noi, Dămăroaia și Străulești.

Citește și