Utile

„Kontinental ’25”

2 min de citit

Filmul „Kontinental ’25”, în regia lui Radu Jude, a câștigat trofeul pentru cel mai bun film de lungmetraj la Premiile Gopo 2026, ediția 20, pe 4 mai, în sala Ion Caramitru a Teatrului Național „I. L. Caragiale” din București.

Cinci filme au intrat în competiție la categoria cel mai bun film de lungmetraj: „Kontinental ’25” (regia Radu Jude), „Comatogen” (regia Igor Cobileanski), „Dinți de lapte” (regia Mihai Mincan), „Nu mă lăsa să mor” (regia Andrei Epure) și documentarul „Tata” (regia Lina Vdovîi și Radu Ciorniciuc).

Igor Cobileanski a primit premiul pentru cea mai bună regie pentru „Comatogen”. Ceilalți nominalizați la această categorie au fost Mihai Mincan pentru „Dinți de lapte”, Radu Jude pentru „Kontinental ’25”, Andrei Epure pentru „Nu mă lăsa să mor” și Tudor Giurgiu pentru „Pădurea de molizi”.

Eszter Tompa a fost desemnată cea mai bună actriță într-un rol principal pentru personajul Orsolya din „Kontinental ’25”. Ben Schnetzer a fost votat cel mai bun actor într-un rol principal pentru personajul tânărul Celibidache din „Cravata Galbenă”.

Marina Palii a primit premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar pentru personajul Cezaria Lucaciu din „Dinți de lapte”. Gabriel Spahiu a primit premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar pentru personajul Ion Glanetașu din „Kontinental ’25”.

Filmul „Catane”, în regia Ioanei Mischie, a primit trofeul pentru cel mai bun film de debut. Filmul nu fusese inclus inițial pe lista de nominalizări a acestei ediții.

Citește și