Jannik Sinner, eliminat în turul doi la Roland Garros

Jucătorul italian Jannik Sinner, numărul 1 mondial, a fost eliminat joi în turul al doilea al turneului de tenis de la Roland Garros de argentinianul Juan Manuel Cerundolo, scor 3-6, 2-6, 7-5, 6-1, 6-1.
Cerundolo, clasat pe locul 56 în ierarhia ATP, este primul jucător care elimină capul de serie numărul 1 la un turneu de Grand Slam pe zgură înaintea turului al treilea, după Karol Kucera în 2000.
Sinner a declarat că nu mai avea energie pe teren. “Nu mă simțeam prea bine pe teren, sunt lucruri care se întâmplă. În setul al treilea am început bine, dar am avut dificultăți. Îl felicit, pentru că merită, meciul lui a fost solid, asta e situația, acesta e sportul”, a precizat italianul într-o conferință de presă după meci.
Jucătorul italian a explicat că a avut probleme fizice în timpul partidei. “Mă simțeam rău, capul mi se învârtea, nu mai aveam energie, nu ieșea nimic. Am încercat să servesc pentru meci, dar nu aveam prea multă energie, am lăsat să-mi scape setul al patrulea, primul ghem al setului al cincilea a fost foarte bun, nu am putut să rezist și totul a început să se destrame”, a adăugat Sinner.
Italianul a spus că nu a dormit bine și nu se simțea în formă la trezire. “Când m-am trezit, nu mă simțeam prea bine. Nu am dormit prea bine. În turneele de Mare Șlem există întotdeauna zile în care nu te simți bine și asta mi s-a întâmplat mie. Am suferit un eșec dureros și asta a fost tot”, a declarat el.
Sinner avea cea mai lungă serie de victorii din carieră, de 30 de meciuri, după ce a câștigat toate cele cinci titluri ATP Masters 1000 în 2026. Roland Garros este singurul titlu de Grand Slam care îi lipsește din palmares.
Cerundolo a declarat că adversarul său merita să câștige meciul. “E greu pentru el. Nu am reușit să câștig mai mult de trei game-uri într-un set, așa că am avut puțin noroc. El merita să câștige acest meci, iar apoi nu știu ce s-a întâmplat. Dar îmi pare rău pentru el și sper să-și revină”, a spus argentinianul.
Cerundolo, care a ajuns în turul al treilea al unui turneu de Grand Slam pentru prima dată în carieră, îl va înfrunta în continuare pe spaniolul Martin Landaluce sau pe jucătorul ceh Vit Kopriva.
Sinner a anunțat că nu va juca multe turnee înainte de Wimbledon. “Nu voi juca multe turnee înainte de Wimbledon, voi avea nevoie de timp să mă recuperez complet. În ceea ce privește lucrurile pozitive, voi putea să mă antrenez câteva săptămâni înainte de Wimbledon”, a declarat numărul 1 mondial.