Utile

Florin Manole, reacție la propunerea de reducere cu 10% a cheltuielilor ministeriale: „Nu voi concedia pe nimeni”

Ministrul Muncii, Florin Manole, a comentat recent declarațiile premierului referitoare la necesitatea de a reduce cu 10% cheltuielile în ministere, subliniind că nu va concedia niciun angajat din ministerul pe care îl conduce. El a afirmat că va căuta să facă economii “în măsura posibilităților”.

Într-o intervenție la o emisiune de televiziune, Florin Manole a subliniat că el este responsabil de Ministerul Muncii, nu de “concedieri sau tăieri”, adăugând că fiecare funcționar care îndeplinește un serviciu public trebuie să rămână în funcție.

Deficitul de personal în Ministerul Muncii

Ministrul a menționat că Ministerul Muncii se confruntă cu un deficit de personal în diverse domenii, oferind ca exemplu Casele de Pensii. “Avem deficiențe și deficit de personal în multe zone. Am vizitat recent mai multe localități, inclusiv Maramureș, Zalău, Alba și Sibiu, unde am constatat că unele Case de Pensii nu dispun de numărul necesar de angajați, lucrând cu personal care compensează absențele colegilor lor”, a explicat el.

Economii și măsuri implementate

Florin Manole a subliniat că, în comparație cu ianuarie 2025, cheltuielile salariale la nivelul aparatului central al ministerului au scăzut cu 6,7%. “Nu am dat pe nimeni afară, nu voi da pe nimeni afară. Voi continua să fac economii în măsura posibilităților”, a afirmat el.

Întrebat despre metodele prin care a reușit să reducă cheltuielile, Manole a explicat că, în cazul în care funcționarii s-au pensionat, au fost angajați debutanți cu salarii mai mici, dar în unele cazuri, persoanele pensionate nu au fost înlocuite. “Sigur că asta nu se va putea face la nesfârșit. Reducerea sporurilor a fost o altă măsură prin care s-au diminuat cheltuielile”, a adăugat el.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și