Utile

FABC acuză CNAS de încălcarea dreptului de alegere a furnizorului medical

2 min de citit

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România (FABC) a acuzat Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) că încearcă să condiționeze accesul pacienților la furnizorii privați de servicii medicale printr-un proiect de ordin aflat în consultare publică.

Organizația a solicitat retragerea proiectului de ordin și reluarea procesului de elaborare pe baza unui studiu de impact real, realizat împreună cu organizațiile de pacienți, profesioniștii din sănătate și toți actorii implicați.

FABC și-a rezervat dreptul de a apela la instanțele interne și europene în cazul în care CNAS nu va retrage ordinul, pe care îl consideră că încalcă în mod flagrant drepturile pacientului.

Prin ordinul aflat în consultare publică, CNAS intenționează să condiționeze accesul furnizorilor privați la programele naționale de sănătate de rezultatul unui calcul administrativ care stabilește dacă sistemul public are sau nu capacitatea de a trata pacienții, a precizat FABC într-un comunicat remis presei.

Federația a criticat absența unui studiu de impact sau a unei analize care să arate câți pacienți vor fi afectați, în ce județe vor apărea probleme de acces, ce efecte vor exista asupra timpilor de așteptare, asupra continuității tratamentului sau asupra șanselor de supraviețuire ale pacienților cu boli grave.

CNAS a publicat pe 30 mai în transparență decizională proiectul Ordinului președintelui CNAS prin care introduce o formulă pentru evaluarea situațiilor în care capacitatea furnizorilor publici este depășită în cadrul programelor naționale de sănătate.

Programele vizate sunt destinate pacienților cu afecțiuni grave, precum oncologia, bolile cardiovasculare, radioterapia și investigațiile de înaltă performanță precum PET-CT.

Citește și