Utile

Documentarul „Delta Sălbatică”

2 min de citit

Documentarul „Delta Sălbatică”, realizat de echipa România Sălbatică, va avea premiera oficială pe 5 iunie, de la ora 20:00, la Centrul Cultural Reduta, în cadrul LYNX Festival, a anunțat regizorul Dan Dinu în emisiunea „Bună dimineața, București”.

Accesul la proiecție este gratuit, pe bază de rezervare cu bilet cu valoare zero, a precizat Dan Dinu.

Filmul a fost realizat pe parcursul a cinci ani, în Delta Dunării, a comunicat regizorul. Producția a depășit estimările inițiale și are o durată de două ore, a adăugat acesta.

Regia și scenariul sunt semnate de Dan Dinu și Codruța Florea. Imaginea poartă semnătura lui Cosmin Dumitrache, coloana sonoră este compusă de Alexei Țurcan, sunetul a fost realizat de Ioan Filip, iar producția este coordonată de Matei Truță.

Povestea Deltei este spusă prin vocea apei, interpretată de actrița Medeea Marinescu, a explicat Dan Dinu.

Echipa a realizat filmări în apropierea graniței cu Ucraina, în contextul războiului, a relatat regizorul. În timpul filmărilor se auzeau sirene sau zgomote de bombardamente în apropiere, a adăugat acesta.

LYNX Festival, ajuns la a patra ediție, are loc între 1 și 7 iunie la Brașov și include proiecții de film documentar de natură, expoziții foto, ateliere educaționale pentru copii și masterclass-uri, au comunicat organizatorii.

Multe dintre proiecții au fost rezervate rapid imediat după deschiderea înscrierilor, au precizat organizatorii.

Echipa România Sălbatică pregătește o proiecție de gală în București, programată pentru a doua parte a verii sau început de toamnă, a anunțat Dan Dinu. Detaliile urmează să fie comunicate ulterior, a adăugat regizorul.

Citește și