⏱ 1 min de citit
CSM București a fost învinsă de Metz Handball cu scorul de 32-27 în semifinala Ligii Campionilor la handbal feminin, disputată sâmbătă la Budapesta.
Echipa franceză a condus la pauză cu 17-13, după ce în prima repriză a avut avantaj de cinci goluri (16-11). În repriza secundă, Metz a atins un avantaj de opt goluri (31-23).
Pentru CSM București, antrenată de Bojana Popovic, au marcat Valeria Maslova 7 goluri, Trine Jensen Oestergaard 4, Emma Cecilie Uhrskov Friis 3, Elizabeth Omoregie 3, Crina Elena Pintea 3, Djurdjina Jaukovic 2, Alexandra Szoke 2, Tatjana Brnovic 2, Anne Mette Hansen 1.
Portarul Gabriela Goncalves Dias Moreschi a apărat 5 șuturi (50%), iar Evelina Maria Louise Eriksson tot 5 (15,63%).
Pentru Metz au marcat Sarah Bouktit 8 goluri, Chloe Valentini 7, Tyra Axner 3, Anna Albek 3, Lucie Granier 3, Lylou Borg 3, Johanna Bundsen 2, Lena Grandveau 2, Grace Zaadi Deuna 1. Portarul Johanna Bundsen a avut 17 intervenții (39,53%).
CSM București va juca finala mică duminică, de la ora 16:00, cu învinsa dintre Brest Bretagne Handball și Gyori Audi ETO KC. CSM București a câștigat Liga Campionilor în 2016 și s-a calificat la turneul Final4 de la Budapesta după o pauză de opt ani.