Controale pentru calitatea aerului în Bucureşti şi Ilfov, desfășurate de comisarii Gărzii Naţionale de Mediu

Garda Naţională de Mediu a iniţiat, cu ocazia apropierii sezonului rece, o serie de controale şi inspecţii detaliate în Bucureşti şi Ilfov, având ca scop monitorizarea activităţilor ce pot influenţa calitatea aerului. Această acţiune a fost anunţată recent, subliniind importanţa menţinerii unui mediu sănătos.
„Vor fi verificate CET-urile din Bucureşti, primăriile, agenţii economici şi şantierele de construcţii. Practic, fiecare activitate cu impact asupra calităţii aerului din zona Capitalei va fi controlată în perioada următoare”, a declarat Garda Naţională de Mediu, evidenţiind astfel amploarea acestor verificări.
Experţii instituţiei subliniază că traficul şi încălzirea rezidenţială sunt principalele surse de poluare în Bucureşti, dar nu sunt singurele. Şantierele de construcţii din Capitală reprezintă o altă sursă semnificativă de îngrijorare.
„Avem un set de date foarte clar în urma controalelor pe care le facem. Foarte multe dintre şantierele de construcţii, dar şi marile instalaţii industriale din Bucureşti/Ilfov trebuie să respecte cel puţin normele elementare de mediu. Trebuie instalate plase de siguranţă şi izolare anti-praf, trebuie spălat situl de construcţie, căile de acces şi roţile utilajelor. Trebuie depozitate corect materialele de construcţie. Nu putem tolera normalizarea poluării în Bucureşti”, a afirmat comisarul general al Gărzii Naţionale de Mediu.
Garda Naţională de Mediu a identificat un risc major legat de menţinerea unor concentraţii ridicate ale poluanţilor în Bucureşti, care depăşesc de două sau chiar de trei ori valorile maxime admise. Această situaţie este alarmantă, având în vedere impactul asupra sănătăţii publice.
De asemenea, experţii atrag atenţia asupra lipsei unei strategii integrate de combatere a poluării atmosferice în Bucureşti, din cauza neadoptării şi aplicării Planului Integrat de Calitate a Aerului. „La finalul acţiunii tematice de control vom reveni cu un raport public şi cu date utile pentru autorităţi. Din nefericire, este dificil de crezut că vom înregistra valori îmbunătăţite ale calităţii aerului fără adoptarea şi aplicarea unui plan integrat la nivelul Bucureşti/Ilfov. Traficul rămâne principala cauză şi problemă”, a adăugat un expert în domeniu.
Acţiunea de control va începe pe 22 octombrie 2025, iar Garda Naţională de Mediu va utiliza tehnologia achiziţionată prin PNRR pentru a depista activităţile ilegale. Aproximativ 30 de comisari din Bucureşti şi Ilfov vor participa la aceste acţiuni, care marchează al treilea an consecutiv în care se desfăşoară un control tematic pe calitatea aerului în această zonă, la începutul sezonului rece.
Conform datelor rezultate în urma controlului, se va putea obţine o imagine dinamică a situaţiei, utilă pentru identificarea principalelor vulnerabilităţi, dar şi pentru elaborarea de soluţii la nivel de politici publice.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.