⏱ 1 min de citit
Primăria Sectorului 5 organizează pe 31 mai 2026 colectarea gratuită a deșeurilor voluminoase prin echipele Salubrizare S5, a anunțat instituția.
Acțiunea are loc în ultima sâmbătă a fiecărei luni, a precizat Primăria Sectorului 5.
Sunt considerate deșeuri voluminoase obiectele de mari dimensiuni care nu pot fi eliminate prin sistemul obișnuit de colectare: mobilier uzat (canapele, dulapuri, mese, scaune, saltele, covoare), obiecte sanitare (lavoare, vase de toaletă), uși, ferestre și alte obiecte similare.
Cetățenii interesați trebuie să apeleze dispeceratul operatorului de salubrizare la numărul 031.9450 pentru a stabili o programare pentru ridicarea deșeurilor în ziua colectării, a comunicat primăria.
Instituția recomandă efectuarea programării cu câteva zile înainte pentru o organizare eficientă.
Primăria Sectorului 5 a solicitat cetățenilor să nu abandoneze deșeurile voluminoase sau alte deșeuri pe domeniul public.