Utile

Amenzi de 15.000 lei pentru lipirea ilegală de afișe în București

1 min de citit

Poliția Locală București a aplicat amenzi în valoare totală de peste 15.000 de lei pentru lipirea ilegală a afișelor și pentru activități de parcagiu, a comunicat instituția pe 22 iunie 2026.

Trei sancțiuni au fost aplicate pentru lipirea afișelor în zonele Magheru, Știrbei Vodă și Bulevardul Carol I. Poliția Locală a confiscat peste 550 de afișe lipite pe tablouri electrice și în alte locuri nepermise, a precizat sursa citată.

Amenzile pentru lipirea ilegală a afișelor au totalizat 11.000 de lei. Persoanele sancționate au fost obligate să curețe zonele respective, a transmis Poliția Locală.

Restul sumei, de peste 4.000 de lei, a fost aplicată pentru activități de parcagiu, a mai comunicat instituția.

Citește și