Evenimente

Ambasadorul Ucrainei la București: Agresiunea Rusiei trebuie să se încheie cu o pace justă și durabilă

Ambasadorul Ucrainei la București, Ihor Prokopchuk, a declarat joi că războiul Rusiei împotriva Ucrainei trebuie să se încheie cu o pace justă și durabilă. Acesta a găzduit un eveniment în apropierea misiunii diplomatice ucrainene, organizat cu ocazia Zilei Independenței, la care au participat zeci de cetățeni din țara vecină și mai mulți ambasadori, ca semn de solidaritate.

„Astăzi ne-am adunat pentru un act de solidaritate cu țara mea, în legătură cu celebrarea Zilei Independenței Ucrainei. Din păcate, acesta este al patrulea an consecutiv în care organizăm un astfel de eveniment în apropierea ambasadei, din cauza războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei”, a afirmat Ihor Prokopchuk.

În acest context, diplomat ucrainean a subliniat că a fost martor la „un gest extraordinar de solidaritate din partea României și a altor parteneri internaționali”.

„Avem unitate, iar comunitatea internațională împărtășește o viziune comună cu privire la această agresiune și modul în care ar trebui să se încheie: trebuie să se încheie cu o pace justă și durabilă, fără o repetare a agresiunii ruse. Prin urmare, Ucraina trebuie să obțină garanții de securitate fiabile și credibile și capacitatea de a descuraja o nouă agresiune rusă”, a declarat Prokopchuk.

Ambasadorul a mulțumit poporului român pentru ospitalitatea și generozitatea de care au dat dovadă față de ucrainenii care au găsit refugiu în România din cauza agresiunii ruse, adăugând că estimează că în prezent există câteva zeci de mii de ucraineni în țară.

„Nu avem cifre exacte cu privire la câți ucraineni se află în țară. Cele mai recente date referitoare la protecția temporară acordată cetățenilor ucraineni arată că sunt peste 180.000. Indicatoarele sugerează că numărul este mai mic decât atât, dar vorbim despre zeci de mii de cetățeni ucraineni. Mulți călătoresc în Ucraina și apoi se întorc. Însă majoritatea s-au integrat, inclusiv copiii lor, și există un puternic sentiment de recunoștință pentru bunătatea și generozitatea cu care au fost primiți imediat ce au sosit, de către oameni obișnuiți”, a spus ambasadorul.

El a făcut referire la întâlnirea recentă de la Washington între președintele Statelor Unite, Donald Trump, președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, și alți șapte lideri europeni.

„Există o înțelegere comună că, pentru ca acest război să se încheie, anumite probleme trebuie abordate și discutate la cel mai înalt nivel, în contact direct între președintele Zelenskyy și Vladimir Putin, cu medierea președintelui SUA și a altor parteneri ai Ucrainei”, a adăugat Prokopchuk.

Ambasadorul Ucrainei a subliniat că este clar că trebuie să aibă loc o întâlnire între președinții ucrainean și rus. „După întâlnirile de la Washington, președintele Zelenskyy a reiterat că este pregătit și dispus să aibă o astfel de întâlnire în orice format, fie bilateral, fie trilateral. Așadar, acum depinde de disponibilitatea Moscovei pentru o astfel de întâlnire. Până acum, nu am avut semne că sunt cu adevărat deschiși la aceasta, în afară de vorbe. Vom vedea în zilele următoare dacă există o intenție reală”, a subliniat el.

Ambasadorul Ucrainei a subliniat că, după întâlnirile axate pe pace din Alaska și Washington, „în loc de pași spre un armistițiu, am asistat la atacuri aeriene masive din partea Rusiei asupra orașelor din Ucraina”.

„Dacă această schimbare nu va avea loc, este necesară continuarea presiunii prin sancțiuni asupra Moscovei, pentru a o priva de resursele necesare pentru a finanța războiul împotriva Ucrainei”, a adăugat diplomat ucrainean.

La rândul său, secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe din România, Luca Niculescu, a transmis felicitări Ucrainei din partea ministrului Oana Toiu, cu ocazia Zilei Independenței.

„Din păcate, nu putem sărbători această zi în vremuri de pace. Rusia continuă războiul său ilegal și brutal de agresiune împotriva țării dumneavoastră, iar fiecare zi aduce atacuri și mai oribile asupra orașelor ucrainene, fiecare zi aduce mai multe victime ucrainene, inclusiv civili nevinovați”, a declarat Luca Niculescu.

Oficialul MAE a lăudat curajul poporului ucrainean. „România este alături de Ucraina și va continua să fie alături de Ucraina în lupta sa justă. Știm că Ucraina își dorește pacea, o pace justă și durabilă. Totuși, pacea nu trebuie să vină cu orice preț, mai ales nu prin recompensarea unui agresor sau expunerea Ucrainei la o agresiune suplimentară în viitor”, a subliniat secretarul de stat.

El a apreciat eforturile diplomatice continue pentru pace și a spus că, între timp, Ucraina trebuie să fie sprijinită. „Îi datorăm acest lucru sacrificiului și curajului dumneavoastră”, a spus Niculescu.

În cadrul ceremoniei, Prințesa Briana Caragea a primit distincția „Inima de Aur”, acordată de președintele Volodymyr Zelenskyy pentru ajutorul pe care l-a oferit ucrainenilor care au fugit de război.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Stiri pe Surse și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și