Utile

Accesul pe platforma Tâmpa din Brașov a fost restricționat

1 min de citit

Comitetul Local pentru Situații de Urgență Brașov a decis restricționarea accesului publicului pe platforma de belvedere de pe Tâmpa până la finalizarea lucrărilor de consolidare, a anunțat primarul George Scripcaru.

Decizia a fost luată după ce o expertiză tehnică comandată de Primăria Brașov a evidențiat degradări avansate ale structurii de rezistență și ale infrastructurii platformei.

Platforma se află într-o stare avansată de degradare, cu probleme serioase la structura de rezistență și la infrastructură, a arătat expertiza finalizată recent.

“Imaginile surprinse în zona inferioară a platformei evidențiază degradări serioase, care necesită intervenții urgente. Expertiza tehnică realizată ne-a arătat că există probleme serioase la structura de rezistență și la infrastructură”, a declarat George Scripcaru.

Pe baza expertizei va fi elaborată o documentație tehnică care va sta la baza intervenției propriu-zise, realizată de specialiști, a precizat primarul.

Lucrarea este complexă din punct de vedere tehnic și logistic, accesul în zonă este foarte dificil, iar intervenția trebuie realizată de o structură specializată cu experiență în astfel de lucrări, a adăugat Scripcaru.

Citește și