Utile

25 de copii au vizitat Parcul Natural Văcărești în cadrul unui program educațional

1 min de citit

Administrația Parcului Natural Văcărești a primit recent vizita unui grup de 25 de copii din clasele V–VIII, organizați în 5 patrule, în cadrul activităților coordonate de Cercetașii României – București Noi 1, a comunicat instituția.

Copiii au participat la o activitate educațională despre ariile naturale protejate, au aflat istoria Parcului Natural Văcărești și au învățat despre animalele care trăiesc în acest spațiu din București, a precizat Administrația.

Programul a inclus și o componentă de observare a păsărilor. Participanții au identificat oaspeți de iarnă și specii sedentare, printre care pescăruși, lișițe, lebede, sticleți și mai multe specii din familia corvidelor, conform comunicatului.

Parcul Natural Văcărești este deschis tuturor vizitatorilor și în sezonul rece, a anunțat Administrația. Instituția invită bucureștenii să viziteze parcul, descriindu-l ca un spațiu de cercetare și învățare despre biodiversitatea urbană.

Citește și