Utile

22 de persoane salvate de pe munte în 24 de ore

1 min de citit

Echipele Salvamont România au salvat 22 de persoane aflate în dificultate pe munte în ultimele 24 de ore, a comunicat duminică Salvamont România.

Patru dintre persoanele salvate au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost transportate la spital, a precizat instituția.

Dispeceratul Național Salvamont a primit 20 de apeluri de urgență în aceeași perioadă.

Șapte solicitări au fost înregistrate în județul Cluj, cele mai multe dintre toate județele, a transmis Salvamont România.

Alte apeluri au vizat intervenții ale echipelor Salvamont din Brașov și Gorj.

Salvamontiștii au răspuns și la 30 de solicitări de informații privind starea traseelor și condițiile de drumeție din zonele montane.

Salvamont România le recomandă turiștilor să își planifice cu atenție traseele, să se informeze asupra condițiilor meteo și să își adapteze echipamentul și nivelul de dificultate al traseului la propria experiență.

Citește și